fbpx
Входна врата за апартамент

Каква входна врата да изберете? Какво влияе върху цената на една входна врата?

Каква входна врата да изберете? Какво влияе върху цената на една входна врата?

Цената е основният критерий при избор на входна врата. Но тя най-важното нещо ли е? Може да се окаже, че даден модел външна врата е непропорционално скъп спрямо качеството или напротив – може да е евтин и в същото време доста добър.

От какъв материал трябва да е изработена една входна врата?

На пазара можете да намерите входни врати от стомана, дърво, PVC или алуминий. Най-популярни са стоманените входни врати, които са здрави, издръжливи и обикновено доста евтини. Те имат дървена или стоманена рамка, покрита с метални листове. Те могат да бъдат завършени с дървени фурнири или лакирани с боя. По-скъпите имат дървена повърхност или от шперплат. Външните стоманени врати са трудни за изолация, затова те най-често имат висок коефициент на топлопреминаване – 1,3-1,5 W / (m2.K). Въпреки, че на пазара вече има пасивни стоманени врати с коефициент U = 0,8 W / (m2.K). Пластмасовите врати имат рамка и корпус от PVC профили. Панелът на вратата също е покрит с PVC листове. Повърхността е фурнирована или лакирана.

PVC входна врата

PVC входните врати имат добри топлинни параметри – коефициентът U е 1-1,3 W / (m2.K). Такива врати са едни от най-евтините и много популярни. Тяхното предимство е и фактът, че могат лесно да се напаснат към прозорците, външни ролетни щори и дори гаража.

Дървена входна врата

Дървените врати са скъп продукт. Те имат рамка и корпус на вратата от шперплат, а крилото е покрито с шперплат, HDF или ПДЧ. По повърхността са с благороден фурнир от дъб, бор, махагон и меранти. Те имат добри топлинни параметри. Най-добрите дървени входни врати достигат коефициента U = 0,7-0,8 W / (m2.K).

Алуминиеви входни врати

Алуминиевите входни врати са най-скъпите. Те имат рамка и корпус от алуминиеви профили. Крилото е покрито с PVC или листове от фибростъкло. Те често се използват в сгради от обществен характер. Най-често те са доста студени – имат U коефициент 1,3-1,4 W / (m2.K). Но предлагането на врати, произведени за еднофамилни къщи, нараства. Те могат да имат отлични топлоизолационни параметри. Най-добрите имат коефициент U на пасивно ниво – 0,47 W / (m2.K). Алуминиевите входни врати могат да бъдат с големи размери.

От какво е изграден един комплект врата?

Комплектът се състои от крило, рамка, върху която се окачва на пантите и праг. Крилото на вратата може да има структура на плоча или панелна структура. Първото е изградено от рамка, покрита с плочи и обикновено са доста дебели. Вътре в панела се поставя топлоизолационен материал. Той може да бъде доста така, че вратата ще бъде топла. Вътре в крилото има стоманени или алуминиеви армировки. Благодарение на тях крилото е по-твърдо, по-силно и по-устойчиво на опити за взлом и огън. Повечето от вратите на пазара имат панелна конструкция. Панелното крило също има рамка, но е разделено на по-малки сектори, изпълнени с панели. Такива врати са декоративни, но обикновено са по-тънки. Те са с ниска топлоизолация, по-студени са.

В традиционните решения се използва праг от масивна дървесина. По периметъра на крилото и рамката трябва да има уплътнения. За предпочитане двойни или дори тройни. Те са проектирани по такъв начин, че когато вратата е затворена, да се припокриват. Уплътненията се монтират и в долната част на крилото и в перваза. Обикновено това са двойни уплътнения. Уплътненията се изработват от EPDM, тоест пенен каучук. Интересно решение са също така падащите уплътнения, които при затваряне на входната врата, тя се понижава и запълва празнината под крилото.

Как правилно да изберете входна врата за апартамент?

Как правилно да изберете входна врата за апартамент?

Добрата входна врата за апартамент трябва преди всичко да осигурява отлична топло- и звукоизолация и да е устойчива на механични повреди. Входната врата за апартамент е не само визитна картичка на апартамента, но и защита срещу външни фактори и кражба. Вратата на апартамент в жилищен блок също трябва да е толкова здрава, колкото вратата на самостоятелна къща. Това обаче не означава, че изборът й трябва да е на случаен принцип.

Понякога външните врати за къщи могат да бъдат избрани много по-лесно от вратите за апартамент в жилищен блок. В апартамент, находящ се в жилищен блок се препоръчва да се монтират пълни врати (без остъкляване, което да осигурява оптимална поверителност). Много строители на сгради дори не позволяват монтирането на врати, които се отварят навън, тъй като те могат да попречат на преминаването в евакуационните пътища.

Ширината на входната врата за апартамент обикновено е 90 см, а височината – 200 см. Това е така, защото законът изисква монтиране на врати в жилищни помещения с ширина на рамката на вратата не по-малко именно от 90 см. В действителност, обаче може да се намерят и врати с ширина 80 см – особено в по-старите сгради.
Това обаче не са всички параметри, които трябва да се вземат предвид при избора на подходяща входна врата за апартамент.

От какъв материал трябва да бъде правилно подбраната входна врата за апартамент?

Входната врата влияе значително върху комфорта на апартамента. Недостатъчно шумоизолирана, тя няма да прекъсне шумовете във входа (писъци на деца, звукът на стъпки и т.н.), а ако е лошо изолирана, ще допринесе за охлаждането вътре в апартамента. Ето защо, когато избирате входна врата за апартамент, си струва да обърнете внимание на:
• коефициент на топлопреминаване (U) – за предпочитане не повече от 1,5 W / (m2K),
• акустична изолация – за много добра се счита изолацията на ниво 30 dB.

Основният критерий за класификация на входните врати за апартамент е материалът, от който са изработени. Различават се, наред с други:

• Дървени врати – считат се за най-издръжливите и здрави. Те обаче са доста скъпи и поради това рядко се монтират като входна врата за апартамент. Трябва също да не забравяте за тяхното редовно импрегниране;
• Врати от дървоподобни материали – те са по-леки и по-евтини от дървените модели, и в същото време имат доста добри изолационни параметри.
• Стоманени врати – имат дървена или стоманена рамка, покрита с метални листове и завършени с фурнир, боя, дървоподобен материал или – по-рядко – дърво. Те често имат доста висок коефициент на топлопреминаване, тъй като са трудни за затопляне. Те принадлежат към най-популярните врати за апартаменти в жилищен блок.
• Пластмасови врати – те са най-евтините, и в същото време имат доста добри топлинни параметри. Те се предлагат в много различни, често много декоративни модели.

Каква входна врата за апартамент да изберете? Такава срещу взлом, тоест блиндирана врата!
Вратите срещу взлом са допълнително подсилени за по-ефективна защита срещу проникване в апартамента на чужди лица. Тяхната издръжливост се отчита, наред с друго, от клас, базиран на европейския стандарт PN-EN 1627:2012. Въз основа на него може да разграничат класовете като RC1 до RC6, където RC1 означава основна защита срещу взлом, а RC6 – защита срещу взлом с помощта на мощни електроинструменти.

Не забравяйте! Начинът на монтиране определя и свойствата на входната врата за апартамент (шумоизолация или взлом). Неправилното монтиране може значително да намали параметрите на такава врата.

Блиндирани врати – колко струват и какво трябва да знаете, преди покупка?

Блиндирани врати – колко струват и какво трябва да знаете, преди покупка?

Понастоящем блиндираните врати са почти стандарт. За да защитите вашата къща или апартамента си от крадци, си струва да помислите не само за входната врата. Трябва да се погрижите и за прозорците, вратата на балкона или терасата, както и за вратата на вашия гараж. Какво трябва да знаете, преди покупка, за да изберете най-правилния модел?

Блиндирани врати – сертификати, одобрения

Блиндираните врати ни служат да защитим дома или апартамента от крадци. Следователно, те трябва да са издръжливи и да имат редица защитни елементи, които не присъстват в обикновените врати. Истинската блиндирана врата трябва да има специални сертификати, одобрения и най-вече да бъде маркирана с клас, към който принадлежи.

Блиндираната врата, която има сертификат гарантира, че ще устои на крадец поне 20 минути. Всичко това благодарение на специфичната конструкция и система за сигурност. Не е задължително блиндираната врата да е много скъпа, за да е хубава и качествена. В това може да се убедите с нашите продукти.

Как изглежда една блиндирана врата?

Блиндираните врати дължат своята ефективност на конструкцията и мерките за сигурност. Тези видове врати са по-тежки от традиционните модели – теглото им варира. Разбира се, благодарение на конструкцията, отварянето и затварянето е лесно. Голямото им тегло се дължи на материала, от който са изработени. Скелетът на блиндираните врати обикновено е изработен от поцинкована стомана. Стоманеният лист, който покрива лицевата страна на вратата, обикновено е с дебелина от 1,5 до 2 мм. Вътре в рамката се поставят решетка от метални пръти, пружинести листове и всичко това е покрито с топлоизолационен слой, най-често това е минерална вата, полиуретанова пяна или полистирол.

Блиндираните врати обикновено нямат остъкляване, освен ако включват много малки прозорци, изработени от устойчиви материали. Рамката на вратата е здраво прикрепена към стената така, че никой да не може да направи опит да извади вратата с нея. За да маскирате блиндираната врата, можете да бъде в различни цветове, покрита с фурнир, имитиращ дърво или покрита с дървени панели. Блиндираните врати също имат най-малко две ключалки от С-клас, които са много трудни за отключване.

Как да разпознаете една добра блиндирана врата?

Една блиндирана врата трябва да е най-малко 2 метра висока и 90 см широка, и е добре да се отваря навън. Висококачествената рамка на вратата обикновено е подсилена с дебел метален лист, който е с дебелина най-малко 2 мм. Вътре вратата е пълна с решетки и пружинести метални листове, които ще започнат да се усукват и огъват, ако някой се опита да ги пробие. Добрите блиндирани врати, благодарение на използването на топлоизолационен материал, имат нисък коефициент на топлопреминаване, също така добре заглушават звуците. Струва си да обърнете внимание дали моделът, който разглеждате, има поне три болта против кражба в областта на пантите и капаците на пантите, които ги предпазват от разрязване или отваряне на вратата. Висококачествените блиндирани врати са оборудвани с няколко (поне две) ключалки против взлом от клас C. Някои модели имат специални сензори, разположени в ключалките, които са свързани към системата за аларма и наблюдение. В случай на опит за разбиване на ключалката, охраната се уведомява незабавно. На пазара има все повече модели блиндирани врати, които използват система за отваряне без ключ. Може да се влезе вътре в помещението с помощта код, магнитна карта или сканиране на пръстов отпечатък.

Монтаж на блиндирана врата

По-добре е да не монтирате сами блиндирана врата. Нека оставите тази работа на професионалистите, препоръчани от продавача. Благодарение на това ще бъдете сигурни, че вратата е добре монтирана и работи както трябва. Освен това, без да имате опит в монтирането на блиндирана врата, лесно можете да направите грешка и такава грешка може да струва скъпо – неправилно монтираната блиндирана врата най-често може да доведе до анулиране на гаранцията. Как се монтира блиндирана врата? Преди всичко, тя трябва да бъде правилно вградена в стената – металната рамка на вратата трябва да е прикрепена към стената с котви и след това зазидана. Правилно закотвената рамка ще гарантира, че крадецът няма да я изтръгне с вратата от стената. Допълнителна защитна функция ще бъде използването на метален праг, който ще попречи на крадеца да отвори вратата.

Какво трябва да знаете за интериорните врати?

Какво трябва да знаете за интериорните врати?

При изграждането на ново жилище има един аспект, който често се пренебрегва по време на процеса на проектиране и остойностяване и едва по-късно, когато работата е наполовина направена, се взема под внимание. Този въпрос е свързан със съответните интериорни врати във всяко помещение в жилището, като част от процеса на строителството, защото в последствие може да се окаже, че оставените отвори са или прекалено малки или прекалено големи, което от своя страна ще доведе до допълнителни разходи.

Защо вратите са важни за интериорния дизайн?

Какво е значението на вратата за интериорния дизайн?

Осъществяването на идея за интериор на къща или апартамент зависи от много фактори. Такива са осветлението, мебелите, качеството на използваните материали, декорацията, подредбата и не на последно място – вратите. Те могат да променят цялостия вид  на стаята, да създадат уникален стил и дори да увеличат пространството. Интериорните врати имат способността да  фокусират вниманието върху определени детайли. В допълнение, те предоставят възможност за създаване на комфорт, уединение и уют.

Как да изберете интериорни врати за вашето жилище!

Как да изберете интериорни врати за вашето жилище!

Красивите интеририорни врати са едно от онези нежни допълнения, които могат цялосто да променят стила и визията на вашето жилище. Подобно на тапицериите и первазите на стените в повечето случаи те не са първото нещо, което забелязвате в една стая, но определено могат да добавят драматичен и елегантен ефект към пространството. В повечето съвременни жилища собствениците и наемателите често пренебрегват ролята на интериорните врати. Това е голяма грешка, тъй като това е изключително важна част от вашето жилище и трябва да подходите много внимателно при избора на врата.
Ако в момента изграждате своя дом, ремонтирате жилището си или просто искате да промените нещо в интериора, монтирането на нови интериорни врати е много важна стъпка. Видът на вратата, материалите, шумоизолацията и отварянето са само част от нещата, които трябва да вземете под внимание. Ето някои полезни насоки за избор на интериорните врати за вашето жилище.

Add to cart